Det vi gömmer undan - Ett samtal
Tisdag 30 november klockan 18.00 på Ljusdals bibliotek
Vi välkomnar Doris Dahlin, Anna Sanvaresa och Marit Sahlström till Ljusdals bibliotek för att samtal om det vi gömmer undan.
Lyssna till ett samtal om det vi gömmer undan, om att vara förälder och att inte räcka till, om drömmen om en annan värld. Vad gör vi när det blir för tungt med kraven från samhället och oss själva? När vi vill skapa förändring men inte vet hur?
Doris Dahlin är författare och terapeut och skriver romaner och facklitteratur. Hon har bland annat skrivit den hyllade fackboken Drunkna inte i dina känslor. Hennes senaste roman Ogjort kom 2019.
Anna Sanvaresa är prisbelönt författare och frilansskribent, har fått både Sara Lidman priset och Norrlands kulturpris. Hennes senaste roman Solidärer kom 2017.
Marit Sahlström debuterade med den hyllade Och runt mig faller världen en överlevnadsbok om allt vi inte kan skydda oss mot. Skred är hennes andra roman.
Varmt välkommen till Ljusdals bibliotek!
0651-180 01, bibliotek@ljusdal.se
Relaterade sidor
Dela denna sida: