Tillfälliga förändringar vid Resecentrum
Uppdatering 26-05-29: tiden för arbetet förlängs till och med den 17 juni 2026.
Från och med måndag den 18 maj till och med den 17 juni kommer Ljusdal Energi att utföra ett större fjärrvärmearbete vid Resecentrum i Ljusdal. Resenärer och förbipasserande uppmanas att följa skyltning och ha förståelse för eventuella störningar under arbetets gång.
Under perioden gäller följande förändringar:
Måndag den 18 maj klockan 18.00 till och med 20 maj klockan 07.00
- Parkeringsförbud kommer att gälla på de platser som idag är upplåtna för rörelsehindrade, 30-minutersparkering och 24-timmarsparkering.
Onsdag den 20 maj klockan 07.00 till och med 17 juni klockan 16.00
- Resecentrum kommer endast att vara öppet för linjetrafik
- En ny tillfällig väg öppnas i nära anslutning till perrongen för övriga fordon för av- och påstigning samt tillfälliga parkeringsplatser för rörelsehindrade och 24-timmarsparkering.
- De platser som idag är upplåtna för rörelsehindrade, 30-minutersparkering och 24-timmarsparkering kommer att användas som tillåten parkering för endast bussar.
Mer information om den nya tillfälliga vägen för övriga fordon samt tillfälliga parkeringsplatser för rörelsehindrade och alternativa 24-timmarsparkeringar kommer.

Bildmontage - X-trafik
Informtion om trafik och hållplatser
Linje 53, 54 Ljusdal
Området runt gamla bussgods är avstängt och läge F flyttas till mitt
emot läge A. Parkeringen inne på stationsområdet är stängt för bilar och blir istället körväg för linje 53, 54 och uppställningsplats för bussar. Följ pilar för att komma åt rätt håll. Resenärer från läge F hänvisas till den tillfälliga hållplatsen
Trafikändringen gäller: Onsdag 20 maj 04.00 till onsdag 10 juni 23.30
Relaterade sidor
Dela denna sida: