Sång,musik,dans och dialekt
Sång, dans och musik
Äldreomsorgen har ett nytt projekt på gång för stimulansmedel från socialstyrelsen. Sång, dans och musik med Agneta Svedberg. Hon kommer att vara ute på kommunens vård- och omsorgsboenden för att leda sång, dans och musik.Projektet kommer även att omfatta högläsning.
Dialekt
Under våren 2011 kommer Åke Olsson från Järvsö att arbeta med minnen, episoder och dialekt på kommunen särskilda boenden. Han kommer att arbeta i olika grupper och locka fram olika episoder som kunderna varit med om till exempel den första bilen och traktorn på gården, första dansen eller varför inte den första prinsen eller prinsessan?Grupperna kommer även att prata dialekt på olika mål från kommunens byar.
Detta ska varvas med berättelser till nutid, det kan både bli spännande och roligt att se vad som lyfts fram ur gömmorna!
Projektet kommer att dokumenteras och bevaras för framtiden