onsdag 1 oktober 2014

Elevhälsans medicinska del

Personal Skolhälsovården

Från vänster: Eva Ferm-Persson, Ammy Schultz-Persson, Carin Martinsson, Iréne Hylander, Ninni Låks, Karin Johansson.

Elevhälsans medicinska del, tidigare skolhälsovården, är en fortsättning på barnhälsovårdens verksamhet och fungerar som ditt barns företagshälsovård.

Vi är i Ljusdals kommun 6 skolsköterskor och 1 skolläkare.

Arbetet är framförallt förebyggande och främjande. Vi har dörren öppen för enklare sjukvård och funderingar om kropp och knopp som ditt barn eller du undrar över. När vi märker att det behövs ytterligare resurser än vad vi kan erbjuda, hjälper vi er till rätt instans. Vi är måna om ett gott samarbete med elever och föräldrar för att tillsammans med skolans personal åstadkomma så gynnsamma förhållanden som möjligt i skolan för barnens lärande.

Information om de vaccinationer vi erbjuder utifrån det svenska vaccinationsprogrammet  och om de hälsobesök vi erbjuder finner du i meny till vänster.

Vi har tystnadsplikt, sekretessen är den samma för oss som övrig hälso- och sjukvårdspersonal.

Om du har önskemål om en tid till skolläkaren vänder du dig till respektive skolsköterska.

Råd om vård dygnet runt – ring 1177 eller via internet www.1177.se/gavleborglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Publicerad: 2014-09-25 12.24
Tipsa en kompis

Skolläkare

Lisa Persson
För tidsbokning
kontakta skolsköterskan
lisa.persson@ljusdal.se

Skolsköterskor grundskola

Ninni Låks
Skolsköterska
Ramsjö skola, Gärdeåsen, Särskolan, Hybo skola
0651-181 98   /  070-242 90 61
ninni.laks@ljusdal.se

Carin Martinsson
Skolsköterska Stenhamre
0651-182 13  /  070-242 98 35
carin.martinsson@ljusdal.se

Ammy Schultz-Persson
Skolsköterska
Nybo skola, Öjeskolan
0651-187 20   /  070-242 98 08
ammy.persson@ljusdal.se

Karin Johansson
Skolsköterska
Tallåsen
070-190 63 42

Eva Ferm-Persson 
Skolsköterska Färila, Los
0651-186 17  /  073-035 95 60
eva_persson@ljusdal.se

Skolsköterska gymnasieskola

Iréne Hylander
Skolsköterska Slottegymnasiet
0651-184 10  /  070-191 22 89
Irene.hylander@ljusdal.se

Ljusdals

Ljusdals kommunvapen

Kommun, 827 80 Ljusdal  |  Tfn: 0651-180 00, Fax: 0651-183 77  |  E-post: kommun@ljusdal.se  |  Org nr: 212000-2320  |  Om webbplatsen

Ljusdal - en kommun i Hälsingland