tisdag 2 september 2014

Skolhälsovården

Personal Skolhälsovården

Från vänster: Eva Ferm-Persson, Ammy Schultz-Persson, Carin Martinsson, Iréne Hylander, Ninni Låks, Karin Johansson.

Skolhälsovården är en fortsättning på Barnavårdscentralens verksamhet och fungerar som ditt barns företagshälsovård. Skolhälsovården ingår som den medicinska enheten i Barn och elevhälsan.

Vi som arbetar här är 6 skolsköterskor och 1 skolläkare (deltid).

Arbetet är framförallt förebyggande. Vi har alltid dörren öppen för olika krämpor, stora och små som ditt barn eller du undrar över. När vi märker att det behövs ytterligare resurser än vad vi kan erbjuda, hjälper vi er till rätt instans.
Skolhälsovården är mån om ett gott samarbete med elever och föräldrar för att tillsammans med skolans personal åstadkomma så gynnsamma förhållanden som möjligt i skolan för barnens lärande.

Information om de vaccinationer vi erbjuder utifrån DET SVENSKA VACCINATIONSPROGRAMMET finner du i menyn till vänster.

Information om de hälsobesök som skolhälsovården erbjuder finner du
i menyn till vänster.

Sekretessen är den samma för oss som övrig hälso- och sjukvårdspersonal.

Det är till respektive skolsköterska du kan vända dig om du har önskemål om tid hos skolläkaren.

Råd om vård dygnet runt - ring 1177 eller via internet  www.1177.se/gavleborg.

Publicerad: 2014-04-10 09.36
Tipsa en kompis

Skolläkare

Lisa Persson
För tidsbokning
kontakta skolsköterskan
lisa.persson@ljusdal.se

Skolsköterskor grundskola

Ninni Låks
Skolsköterska Freinetskolan Tallbacken, Gärdeåsen, Särskolan, Hybo
0651-181 98   /  070-242 90 61
ninni.laks@ljusdal.se

Carin Martinsson
Skolsköterska Stenhamre
0651-182 13  /  070-242 98 35
carin.martinsson@ljusdal.se

Ammy Schultz-Persson
Skolsköterska Båtbackens friskola, Nybo, Öje
0651-187 20   /  070-242 98 08
ammy.persson@ljusdal.se

Karin Johansson
Skolsköterska Vintergatan, Tallåsen, Ramsjö
070-190 63 42

Eva Ferm-Persson 
Skolsköterska Färila, Los
0651-186 17  /  073-035 95 60
eva_persson@ljusdal.se

Skolsköterska gymnasieskola

Iréne Hylander
Skolsköterska Slottegymnasiet
0651-184 10  /  070-191 22 89
Irene.hylander@ljusdal.se

Ljusdals

Ljusdals kommunvapen

Kommun, 827 80 Ljusdal  |  Tfn: 0651-180 00, Fax: 0651-183 77  |  E-post: kommun@ljusdal.se  |  Org nr: 212000-2320  |  Om webbplatsen

Ljusdal - en kommun i Hälsingland