onsdag 23 maj 2012

Ateljé Blå Torget

Ateljé Blå Torget har idag 10 medarbetare och 2 handledare.
Ingen arbetar heltid, så alla kommer olika tider och dagar.  
Samtliga medarbetare arbetar med personliga program och har  sysselsättning anpassade efter intresse, behov och förmåga.
Packa kondomer
Trycka
Blå Torget
Sömnad
Mönster
Här arbetar vi med  tygtryck, packar kondomer åt RFSU och datorarbete.
Vi gör också månadsboken till alla grupper.


Det är en process med förpackningsarbetet från RFSU. Det är många olika moment som skall utföras och här tar vi tillvara på samtligas förmåga.

Mottot "ingen kan allting - men alla kan någonting" skapar en gemenskap och förpackningen utföres av ett team med olika arbetsuppgifter.
Det finns ett stort intresse för datorer hos många medarbetare och ett av  Intraprenaden Hantverkargårdens verksamhetsmål är att öka datakunskapen hos medarbetare/brukare.
Publicerad: 2012-04-19 11.19
Tipsa en kompis

"Skapande består av en massa försök"

   


Tekannor

Kom och se våra vackra linneprodukter och brickor!

Vi säljer våra produkter på
Blå Torget.

Kontakt

Här händer det alltid något!
Veckomöte
Veckomöte
Ljusdals
Ljusdals kommunvapen
Kommun, 827 80 Ljusdal  |  Tfn: 0651-180 00, Fax: 0651-183 77  |  E-post: kommun@ljusdal.se  |  Org nr: 212000-2320  |  Om webbplatsen