tisdag 22 maj 2012
Till Startsida
Tillbaka

Ouroboros

- konstnärlig utsmyckning på Öjeskolan 2007

Draken" Ouroboros" med besökande springare

Draken" Ouroboros" med besökande springare

Invigning läseåret 2007


I samband med att Öjeskolan i Järvsö invigs i augusti 2007 kommer även
"Ouroboros" av Bergsteinn Asbjörnsson att invigas. Då kommer gräset att ha
växt upp på drakens kropp och alla elever ha flyttat tillbaka. Men redan nu är den
konstnärliga utsmyckningen klar och på plats. Den har tagit tre år att förverkliga
och fick ett äventyrligt slut.
-Jag hade utifrån granitens tyngd ( ca. 2.3 ton per m3) beräknat huvudet till 3,5-4 ton.
Det visade sig att det var kraftigt i underkant. Stenmassan som gömde sig under var
större och tyngre (3,5 ton per m3) så problem uppstod då huvudet skulle lyftas på
transportvagnen, det var precis på gränsen att kranen, som lyfter 8 ton, klarade av det,
säger konstnären Bergsteinn Asbjörnsson.
Drakens huvud

Drakens huvud

Beskrivning av verket


Draken, "Ouroboros", är en skygg varelse. Glädjande nog fann vår drake trygghet här för
att ruva sitt ägg. Sju väsen , "Springare", har kommit för att visa sin vördnad; det är
sju hundra år mellan varje ägg en drake lägger.
Drakens ägg

Drakens ägg

På avstånd, mellan två naturstenar, finns ett torn. Kanske rester av en borg eller en kyrka.
Tornet

Tornet

Från de tre sittplatserna, passande nog av barnen döpta till "Tro, Hopp och Kärlek",
kan man se fjärran. Här kan filosofer sitta och bilda sig en egen tolkning av verket.
Sittplatserna "Tro, Hopp och Kärlek"

Sittplatserna "Tro, Hopp och Kärlek"

"Tvekan" vårdar två ägg, ett svart ett vitt, men är det vita ägget helt vitt och är det svarta svart...?
"Tvekan"

"Tvekan"

Stenen i drakhuvudet är Gabbro från Tevansjö, är en vulkanisk art ca. 1,8 miljoner år gammal. Graniten i sittplatserna "Tro Hopp och Kärlek" och "Tvekan", kommer från Kina och är yngre, ca. 1,4 miljoner år. Äggen i "Tvekan" är av Italiensk marmor (vit) samt Diabas från Skåne (svart).

"Ouroboros" är fullt med symbolik som öppnar för egna tolkningar. Så här beskriver konstnären: "Ouroboros" har varit med mänskligheten från början. Han/hon förekommer i alla kulturer världen runt exempelvis både i den nordiska asatron och den grekiska mytologin och hans/hennes spår återfinns i de flesta religioner. Springarna, en grupp på sju som är ett heligt tal; "Tretalet från himlarna och själen och fyrtalet från jorden är sju det första talet som innehåller både det andliga och det världsliga". Ägget, "Tvekan" och "Ouroboros", är en symbol för skapelsen, livet, begynnelsen.

1%-regeln


Den konstnärliga utsmyckningen har kommit till utifrån 1%-regeln och i detta fallet har den konstnärliga processen gått hand i hand med ombyggnationen. Det innebär många fördelar; bygget har stått för grundläggning och montering, markplaneringen har ingått i byggentreprenaden och projekteras in i förfrågningsunderlaget redan från början genom att konstnären engagerats i ett tidigt skede. Eleverna har varit delaktiga i processen och det har vuxit fram en inbjudande fantasieggande gestaltning av skolgården som skapat en plats för lek, vila och tankar.

Foto: Annika Strömberg, Kultur

Publicerad: 2008-10-03 10.44
Tipsa en kompis
Ljusdals
Ljusdals kommunvapen
Kommun, 827 80 Ljusdal  |  Tfn: 0651-180 00, Fax: 0651-183 77  |  E-post: kommun@ljusdal.se  |  Org nr: 212000-2320  |  Om webbplatsen