måndag 21 maj 2012

Första Kulan-anläggningen i Hälsingland

Hälsinglands första Kulan-anläggning

Hälsinglands första Kulan-anläggning

"Kulan" - för fysisk aktivitet i boendemiljö


Spela, lek, gör vad du vill men vad du än gör så stå inte still!

"Kulan"


Kulan är namnet på den aktivitetsyta som har byggts i Färila. Anläggningen är en 20x40 meter konstgräsplan kringgärdad av staket, så att ytan kan användas på många olika sätt. Väggarna innehåller basket, fotboll och innebandymål. Planen är till för alla kommunens barn- och ungdomar och är till för spontanidrott.

Den moderna samhällsutvecklingen avseende fysisk planering stimulerar idag knappast till fysisk aktivitet. Spontanidrotten, som man tidigare kunde se överallt i våra olika bostadsområden, har i dagsläget så gott som försvunnit och då Ljusdals kommun känner ett stort ansvar för att utveckla förutsättningarna för spontanidrotten har nu en satsning gjorts i samarbete med Svenska fotbollsförbundet och Hälsinglands idrottsförbund.

Publicerad: 2010-11-14 19.15
Tipsa en kompis
Ljusdals
Ljusdals kommunvapen
Kommun, 827 80 Ljusdal  |  Tfn: 0651-180 00, Fax: 0651-183 77  |  E-post: kommun@ljusdal.se  |  Org nr: 212000-2320  |  Om webbplatsen