



Här finns ett stort antal fritids- och idrottsanläggningar och ett omfattande förenings- och kulturliv. En del idrotter finns representerade med egna anläggningar. Ridhus, simhall, tennishall, bandyarena, golfbanor, curlinghall, ishockeyhall och Järvsöbacken är några exempel på idrottsanläggningar som finns i Ljusdals kommun. Vidare finns olika nöjesanläggningar, musik- och teaterscener och mycket annat nära tillgängligt inom kommunen.

Ljusdals kommun och SISU Idrottsutbildarna inbjuder ALLA ideella föreningar till kurs.
Grunden för en bra verksamhet i en förening är en väl fungerande organisation och en kontrollerad ekonomi. SISU Idrottsutbildarna anordnar därför en grundläggande utbildning som passar alla föreningar. Utbildningen vänder sig till alla ledarmöter i föreningsstyrelser, revisorer, valberedare, kommittéledarmöter, med flera och är en del i idrottens föreningslära - grund.
Idrottens föreningslära - Grund
En föreningsverksamhet förutsätter en ledning. Såväl ordförande som sekreterare är viktiga funktioner i föreningsstrukturen. Som ordförande har du ett stort ansvar. Du ska fungera som föreningens lagledare, arbeta med både övergripande frågor som vision, sammanhållning och föreningsutveckling. Som sekreterare utgår dina uppgifter och arbetsformer mycket från teamwork med både föreningens styrelse och medlemmarna. Utbildningen är en del i idrottens förengslära - fortsättning.
Ordförande & Sekreterare
Från och med den 12 september införs ett nytt kortsystem i Ljusdals tennishall. Befintliga kunder/brukare uppmanas ta kontakt med fritidsenheten för ny behörighet. Läs mer om nyheterna här.
Lena Norin, tfn 180 81, eller Robert Carlberg, tfn 180 55.


